Skip to content

Jak sprawdzić czy jestem  w Rejestrze Dłużników Erif?

Weryfikując wiarygodność potencjalnego klienta, firmy pożyczkowe zaglądają nie tylko do bazy Biura Informacji Kredytowej. Sprawdzają również rejestry biur informacji gospodarczej. Jednym z nich jest Rejestr Dłużników ERIF.

Czym jest Rejestr Dłużników ERIF?

EIRF jest biurem informacji gospodarczej, które przyjmuje, przechowuje i ujawnia dane zarówno o dłużnikach,  jak i o płatnikach, którzy regulują terminowo swoje zobowiązania finansowe. W bazie znajdują się zarówno dane osób prywatnych, jak również dane firm.

Celem rejestru dłużników ERIF jest zwiększenie bezpieczeństwa zawierających transakcję stron poprzez weryfikację ich wiarygodności płatniczej. Wpis do Rejestru Dłużników ERIF może mieć także korzyści dla wierzyciela. Przestraszony konsekwencjami zaistniałej sytuacji dłużnik z pewnością zdecyduje się na szybszy zwrot zadłużenia.

Unikatową wartość bazy danych Rejestru Dłużników ERIF stanowią informacje na temat dłużników dopisywanych przez spółki z Grupy Kapitałowej KRUK.

Kto może trafić do Rejestru Dłużników ERIF?

Do rejestru dłużników ERIF może trafić każda osoba, która nie uregulowała w terminie zobowiązania o wartości minimum 200 zł.

Co ważne, warunkiem wpisu do bazy jest otrzymanie wezwania do zapłaty (najpóźniej 30 dni przed planowaną datą wpisu), informującego o konsekwencjach braku płatności. Wezwanie musi zostać wysłane listem poleconym lub dostarczone dłużnikowi osobiście. Jeśli po jego otrzymaniu zobowiązanie wciąż nie zostanie uregulowane, wierzyciel ma pełne prawo wpisania danych dłużnika do bazy ERIF.

Jeśli dług zostanie spłacony częściowo lub całkowicie, wierzyciel ma obowiązek przekazania stosowanych informacji do Rejestru Dłużników ERIF w ciągu maksymalnie 14 dni od daty wpłaty.  ERIF dokona stosownych aktualizacji w ciągu 7 dni od momentu zgłoszenia ich przez wierzyciela. Często dzieje się to jednak zdecydowanie szybciej.

Jeśli zobowiązanie zostało spłacone całkowicie, w rejestrze dłużników nie zostaje po nim żaden ślad. Jeśli zostało spłacone częściowo, w rejestrze figuruje informacja na temat pierwotnej oraz pozostającej wciąż do spłacenia kwoty długu.

Nie tylko negatywy

Podobnie jak Biuro Informacji Kredytowej, tak samo Rejestr Dłużników ERIF jest źródłem pozytywnych informacji na temat potencjalnych pożyczkobiorców. Jeśli terminowo spłacasz raty pożyczek i kredytów możesz poprosić pożyczkodawcę o pozytywny wpis do rejestru. Firma pożyczkowa może zrobić to również z własnej inicjatywy. Za każdym razem musi posiadać jednak Twoją zgodę.

Pozytywna historia w Rejestrze Dłużników ERIF z pewnością zwiększy Twoją wiarygodność w oczach banku lub firmy pożyczkowej, co przełoży się na poprawę zdolności kredytowej. Czasem zdarza się również, że klienci z wzorową przeszłością finansową mogą liczyć na korzystniejszą ofertę pożyczkową.

Jak sprawdzić bazy ERIF?

Jeśli podejrzewasz, że Twoje dane mogą figurować w Rejestrze Dłużników ERIF, warto to sprawdzić, zakładając bezpłatne konto za pośrednictwem serwisu infokonsument.pl.

Każda osoba może otrzymać bezpłatny raport na swój temat raz na 6 miesięcy. Chcesz sprawdzać rejestry ERIF częściej? Za pojedynczy raport będziesz musiał zapłacić 3 zł.

Jeśli chcesz być naprawdę na bieżąco, możesz wykupić również roczny abonament w cenie 12 zł. Dzięki takiej usłudze dowiesz się kto wysyłał zapytanie w sprawie Twojej historii w ERIF, kto i kiedy wpisywał oraz aktualizował dane. Informacje na temat każdej zmiany dotyczącej Twojej historii w bazie otrzymasz automatycznie e-mailem.

Które firmy sprawdzają Rejestr Dłużników ERIF?

Jeśli planujesz zaciągnięcie szybkiej pożyczki, a Twoje dane figurują w Rejestrze Dłużników ERIF, wybierz firmę, która nie weryfikuje tej konkretnej bazy.

Wśród firm pożyczkowych, które weryfikująca bazy Rejestru Dłużników ERIF znajdują się: Vivus, Filarum, NetCredit, ViaSMS, Wonga, Soho Credit, Pandamoney, Kredito24, Pożyczka Plus, InCredit, Extra Portfel, Smart Pożtczka, Ekstra Kasa, Ofin, Pożyczkomat, Zaplo i Zaimo.

Bazy ERIF nie weryfikują: Łatwy Kredyt, Alfa Kredy, Szybka Gotówka, SMS365, SMSkredyt.

Jeśli chcesz mieć pewność, że obecność w rejestrach bazy ERIF nie będzie przeszkodą w otrzymaniu pożyczki, skorzystaj z oferty firmy, która nie sprawdza jej zasobów.