Skip to content

Wyczyściłem BIK a nie dostałem pożyczki

 

Jednym z powodów odmownej decyzji pożyczkowej może być niekorzystna historia kredytowa w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). Choć pozornie BIK uważany jest za jedną z baz nieuczciwych klientów, wcale nią nie jest.

Biuro informacji Kredytowej stanowi rzetelne źródło informacji na temat historii kredytowej poszczególnych kredytobiorców. Banki informują BIK zarówno o terminowych wpłatach, jak i zaległościach w spłacie rat kredytów i pożyczek. Dzięki BIK-owi instytucje finansowe posiadają dokładne informacje na temat wiarygodności osób ubiegających się o kredyt.

Powstała w ten sposób historia kredytowa może być ona źródłem naszej wiarygodności i odpowiedzialności lub stanowić barierę, która uniemożliwi nam zaciągniecie zobowiązania w banku lub parabanku.

Nie wszyscy wiedza jednak, ze starając się o pożyczkę, instytucje pozabankowe często weryfikują również inne bazy.

 

Najczęściej sprawdzanymi przez pożyczkodawców rejestrami są Biura informacji Gospodarczej:

* BIG InfoMonitor Biuro Informacji Gospodarczej,

* KRD – Krajowy Rejestr Długów,

* Rejestr Dłużników Erif.

 

Biura Informacji Gospodarczej

W naszym kraju nie ma jednego, centralnego BIG-u.

Od 2010 podstawą prawną ich działania jest Ustawa z dnia 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych.  Co ciekawe, każde z biur działa samodzielnie i nie ma pomiędzy nimi przepływu informacji. Oznacza to, ze wierzyciel może wpisać nasze dane do jednej z baz lub umieścić je we wszystkich BIG-ach.

Biura Informacji Gospodarczej gromadzą głównie niekorzystne informacje na temat zaległych płatności, przekraczających 200 złotych w przypadku klientów indywidualnych oraz 500 zł w przypadku przedsiębiorców.

Jak mogę trafić do BIG-u?

 

Aby trafić do takiego rejestru wystarczy, że spóźnisz się ze spłatą rachunku za czynsz czy telefon. Zaległość musi być jednak dłuższa niż 60 dni. Na szczęście, usunięcie danych z bazy odbywa się po dokonaniu wpłaty. Wierzyciel ma obowiązek wypisania nas z bazy w terminie do 14 dni od dokonania zalegającej spłaty.

Rejestr BIG obrazuje więc aktualną sytuację pożyczkobiorcy, a nie wieloletnią historię jego płatności.

Popularne chwilówki bez BIK-u

 

Parabanki, które deklarują, ze udzielają chwilówek bez BIK-u zazwyczaj dokładnie sprawdzają pozostałe bazy. Dane w nich zawarte są dla pożyczkodawców cennym źródłem informacji, które mogą uchronić firmy pożyczkowe przed dotkliwymi w skutkach stratami. Pożyczając pieniądze mało wiarygodnym, nieuczciwym klientom pozabankowe instytucje finansowe narażają się bowiem na brak ich zwrotu i długotrwałe procedury windykacyjne.

 

Poniżej przedstawiamy listę firm pożyczkowych wraz z informacjami o weryfikowanych bazach:

Firma pozyczkowa KRD BIG ERIF
Vivus TAK TAK TAK
Filarum TAK TAK TAK
NetCredit TAK TAK TAK
ViaSMS TAK TAK TAK
Wonga TAK TAK TAK
SohoCredit TAK TAK TAK
PandaMoney TAK TAK TAK
Kredito24 TAK TAK TAK
SzybkaGotówka TAK NIE NIE
Pożyczka Plus TAK NIE TAK
Smart Pożyczka TAK NIE TAK
Ekspres Kasa TAK TAK TAK
Cashper NIE NIE TAK
Lendon TAK TAK TAK

 

Z powyższej tabeli jasno wynika, że większość firm pożyczkowych rzetelnie weryfikuje wszystkie Biura Informacji Gospodarczej.

 

Zanim wyślesz pożyczkodawcy wypełniony wniosek upewnij się, ze twoje bieżące zobowiązania finansowe są uregulowane. 1, 2 czy 5 dni spóźnienia z pewnością nie okażą się dla parabanku kwestią istotną, jednak kilka miesięcy spóźnienia w płatności za energię elektryczną, wodę, czy czynsz może mieć dla pożyczkodawcy już całkiem spore znaczenie.