Skip to content

Biuro Informacji Kredytowej przechowuje wszelkie dane dotyczące rachunków kredytowych konsumentów i przedsiębiorców. BIK posiada wszelkie dane osobowe dłużnika. Od chwili zaciągnięcia kredytu, do BIK-u regularnie przesyłane są informacje o spłacie miesięcznego zobowiązania.

Każdy kredytobiorca ma dostęp do swojej historii kredytowej w BIK-u na stronie internetowej instytucji. Historia kredytowa to zestawienie regularnych spłat zaciągniętych kredytów. Bank wpierw sprawdza historię spłat klienta przed oceną zdolności kredytowej. Posiadając w BIK-u pozytywne dane o dotychczasowych kredytach, istnieje większe prawdopodobieństwo uzyskania kolejnej pożyczki i to na lepszych warunkach.

Klient staje się mniej wiarygodny, jeśli nie spłaca swych zobowiązań w terminie. Spłacając na czas wszelkie zobowiązania, w BIK-u powstaje pozytywna historia kredytowa, która jest bardzo przydatna zarówno przy kredytach gotówkowych, jak i również ma ogromne znaczenie przy negocjacjach, np. kredytu hipotecznego.

Dane o kredytach są przetwarzane do chwili całkowitego spłacenia długu, a potem mogą być przechowywane i przetwarzane w celu oceny zdolności kredytowej, która potwierdza rzetelność danego kredytobiorcy, za wcześniej wyrażoną zgodą. Informacje o nierzetelnych klientach są przechowywane w BIK-u przez 5 lat, nawet bez ich pozwolenia. Informacje, które dotyczą zobowiązań wszystkich klientów mogą być przechowywane przez BIK przez 12 lat od dnia wygaśnięcia zobowiązania dla celów statystycznych.

Warto zadbać o pozytywną historię finansową, ponieważ BIK może okazać się dobrym sprzymierzeńcem podczas starań o korzystne warunki kredytu.

Strona BIK gdzie możesz go sprawdzić za darmo:
https://www.bik.pl/